לייעוץ חייגו

לקבלת הצעת מחיר להדברת טרמיטים וייעוץ בחינם!
חייגו 055-970-5873

ממליצים עלינו

חדש באתר

איך מזהים טרמיטים בבית

כל בני האדם, או לפחות הרוב המכריע, נרתע מהרעיון של חרקים בתוך הבית או המשרד. אנחנו מודעים לכך שכדור הארץ הוא הבית של מיליוני סוגים של חרקים, חלקם חיוניים לקיום גם שלנו, אבל כמובן מעדיפים אותם מחוץ למרחבים שבהם אנחנו נמצאים. בפרט כך הדבר עם טרמיטים. 

הטרמיט הוא חרק בעייתי במיוחד. התיאבון העצום שלו, קצב ההתרבות המהיר והעובדה שהוא ניזון מתאית ולכן עלול לגרום נזקים חמורים לרהיטים ולתשתיות מחייבים פעולה נחרצת מולו – ובאופן טבעי השלב הראשון הוא להבין שיש בעיה. בהתאם עולה השאלה איך לזהות טרמיטים, ובעמוד זה תמצאו תשובה מפורטת לגביה.

 

זיהוי טרמיטים בחינם ב-WhatsApp
שירות מיידי ומענה 24/7
ייעוץ בחינם ללא כל התחייבות!

איך לזהות טרמיטים

 

איך נראים הטרמיטים?

הטרמיטים, למרות פוטנציאל הנזק העצום, הם חרקים זעירים במיוחד. הגודל של כל טרמיט הוא 3-5 מ"מ בלבד, ולכן קשה להבחין בהם. עוד כדאי לדעת שהצבע שלהם לבן בגוון חיוור, יש להם מחושים ישרים ולחלקם יש כנפיים (ארוכות יחסית לגוף). ישנם מומחים שמתארים את הטרמיטים כנמלים לבנות זעירות ויש כאלה שמשווים אותם דווקא לג'וקים (מבחינה מדעית הם שייכים למשפחת התיקנאים).

העובדה שטרמיטים חיים במושבות גדולות מאוד – במושבה ממוצעת יש כמה עשרות אלפי פריטים וכבר התגלו מושבות עם מיליוני טרמיטים – מקלה על הזיהוי. מצד שני חרק זה פעיל בעיקר בחושך ונע דרך מנהרות, כך שבלא מעט מקרים הטרמיטים מתגלים רק אחרי שכבר גרמו נזק, מועט או מרובה.

אם נתקלתם במשהו שחשוד בעיניכם כטרמיטים, תוכלו לצלם ולשלוח למומחים שיודעים בדיוק איך נראים טרמיטים, וכך לקבל תשובה מוסמכת ו-ודאית.

 

איך מזהים טרמיטים בבית – שלושה סימנים בולטים

זיהוי טרמיטים בבית אפשרי עוד לפני שאיש מקצוע מנוסה נכנס לתמונה. יש מספר סימנים מחשידים, וחשוב לשים אליהם לב.

הסימן המובהק ביותר הוא ערימות חול קטנות בפינות של חדר כזה או אחר, או בסמוך למשקופים. ערימות החול נוצרות כשהטרמיטים חופרים לעצמם מנהרות בדרך ליעד הבא שאותו הם מבקשים לאכול (בקיבה של הטרמיטים ישנו חיידק שיודע לעכל תאית, ולכן בבתים שלנו יש שלל פריטים שמהווים מזון עבור החרק הזה).

סימן אחר הוא משקופים חלולים. כדי לדעת אם גם המשקוף אצלכם בבית נאכל מבפנים ע"י טרמיטים אפשר להקיש עליו ולהאזין לצליל. אפשרות נוספת היא לדקור את החיבור בין המשקוף לבין הדלת עם מברג. אם יש טרמיטים המברג יחדור פנימה בקלות.

סימן שלישי הוא כנפיים. בעונת הסתיו, בדרך כלל לאחר הגשם הראשון, מתרחש מעוף הכלולות – תופעה שיכולה להיות מרהיבת עין בטבע אבל הרבה פחות משמחת בבתים. במהלך מעוף הכלולות של הטרמיטים, שנועד לאפשר לטרמיטים המכונפים למצוא בני/בנות זוג, להזדווג ולהקים מושבות חדשות, נושרות חלק מהכנפיים. כשמטאטאים את הבית תוכלו לראות כנפיים שקופות במקומות שונים – והן מהוות סימן אזהרה משמעותי.

ישנו גם סימן רביעי שרלוונטי לחצר שחיים בה טרמיטים: תעלות בוץ. תעלות אלה מאפשרות לחרקים שמרכיבים את המושבה להסתתר וגם לנוע במסגרת החיפושים אחרי עץ.

 

מה עושים אחרי זיהוי טרמיטים בבית?

אחרי שמבינים איך מזהים טרמיטים בבית ו/או בחצר, מגיע השלב הבא – מציאת פתרון לבעיה.

מאוד לא מומלץ לנסות להתמודד עם מכת הטרמיטים בכוחות עצמכם. רק מומחים לטרמיטים יודעים לחסל את המושבה שעלולה לגרום לנזקים כספיים גבוהים במיוחד ואפילו לחייב שיפוץ מקיף בבית אם לא יתבצע טיפול מקצועי בזמן.

המאבק בטרמיטים מתבצע במספר דרכים שונות. אופציה אחת היא להחדיר אל המשקופים ג'ל או קצף שקוטל את החרקים האלה. גם לתוך רהיטים אפשר להזריק פיתיונות מורעלים שיגרמו לטרמיטים לאכול אותם ולמות. יש גם מצבים שבהם נדרש איוד – פעולה שכוללת איטום של הרהיט והחדרת גז קטלני לתוכו. פעולה זו מתבצעת באופן טבעי מחוץ לבית, כך שתצטרכו להיפרד מהרהיט/ים למשך כשבוע.

במצבים מורכבים, כשהמושבה גדולה ומפושטת, ייתכן צורך בקידוח חורים זעירים ברצפה. אל החורים יוחדר חומר הדברה אפקטיבי במיוחד שיחסל את הטרמיטים, ולאחר השלמת המאבק אנשי חברת ההדברה יסתמו את החורים הנ"ל. כשיש טרמיטים בחצר שעדיין לא הגיעו לבית ההדברה תכלול יצירת מחסומים על בסיס חומרים כימיים שימנעו כניסה לבית. כשיש טרמיטים בתוך עץ בחצר, הזרקת חומרי ההדברה תתבצע ישירות לתוכו.